VERONA BUS TRAGEDY

We remember the students and teachers of Szinyei Merse Pál Secondary Grammar School who had an accident on Friday evening near Verona, Italy.In the name of all members of our school we wish to express our sincere condolences and sympathy for Families, Teachers and Students. We share their pain. We wish speedy recovery for those who are injured, and relief for all those who are mourning.Monday is an International Day of Mourning.

Péntek éjjel az olaszországi Verona közelében balesetett szenvedett Szinyei Merse Pál Gimnázium tanulóira, tanáraira emlékezünk. Iskolánk minden Tagja mély fájdalommal együttérzését fejezi ki a Családok, Kollégák és Diákok felé. Osztozunk fájdalmukban. A sebesülteknek mielőbbi teljes felépülést, a gyászolóknak lelki nyugalmat hozzanak a következő napok. /Hétfőn Nemzetközi Gyásznap/